Narkotyki: wolność wyboru a wiedza
Narkotyki: wolność wyboru a wiedza
autorem artykułu jest Tomasz Piotr Zaręba Tomasz Piotr Zaręba
Wolność wyboru jest jednÄ… z podstawowych wartoÅ›ci. Jednakże jakÄ… wartość ma wolność wyboru jeżeli nie wiemy co wybieramy? Prawdziwie Å›wiadomy i wolny wybór zwiÄ…zany jest z wiedzÄ….
W tym artykule chciaÅ‚bym przedstawić negatywne skutki zażywania czy też nadużywania narkotyków. Za narkotyki bÄ™dÄ™ uważaÅ‚ tutaj substancje przyjmowane z zewnÄ…trz a wpÅ‚ywajÄ…ce na stan i pracÄ™ organizmu, zwÅ‚aszcza mózgu. Jest to bardzo szeroka definicja. W jej zakres wchodzÄ… substancje uzależniajÄ…ce, jak i też używki przyjmowane rekreacyjnie.
Podstawowa prawidÅ‚owość, o której trzeba pamiÄ™tać polega na tym, że zewnÄ™trzna chemiczna symulacja wpÅ‚ywa na stan organizmu. Przyjmowanie specyfików zwiÄ™kszajÄ…cych ilość okreÅ›lonych substancji chemicznych w mózgu, czy też reagujÄ…cych na dane receptory, wiąże siÄ™ z obniżeniem tych substancji, czy też aktywnoÅ›ci danych receptorów podczas normalnego funkcjonowania. Substancje przyjmowane w celu poprawiania samopoczucia mogÄ… skutkować obniżeniem nastroju w naturalnym stanie.
Narkotyki w bardzo dużym stopniu wpÅ‚ywajÄ… na emocje. Istnieje duże ryzyko, że w ten sposób można próbować regulować emocje i nastroje. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do zaniku funkcjonalnoÅ›ci emocji, a także do odrealnienia. Emocje zazwyczaj przeżywane sÄ… jako odpowiedź na jakieÅ› zewnÄ™trzne wydarzenia, stanowiÄ… też informacjÄ™ na temat wÅ‚asnego dziaÅ‚ania i jego efektów. Emocje odgrywajÄ… bardzo dużą wartość informacyjnÄ… i przystosowawczÄ…. Jeżeli zaczyna siÄ™ je regulować gÅ‚ównie za pomocÄ… zewnÄ™trznej, można by rzec, sztucznej stymulacji przestajÄ… peÅ‚nić swoje funkcje. Już nie sÄ… odpowiedziÄ… na zewnÄ™trzne wydarzenia, ale bardziej na stan organizmu. Przeżywanie emocji w oderwaniu od zewnÄ™trznej rzeczywistoÅ›ci, czy też tylko w zwiÄ…zku z jednÄ… okreÅ›lonÄ… substancjÄ… może prowadzić do uczucia odrealnienia. Dzieje siÄ™ tak, gdy wszystko inne traci subiektywne znaczenie i swojÄ… wartość.
Różne narkotyki majÄ… swoje specyficzne minusy. Jedne wywoÅ‚ujÄ… bardzo silne uzależnienie, inne w bardzo dużym stopniu rujnujÄ… zdrowie fizyczne. Jeszcze inne dziaÅ‚ajÄ…c gÅ‚ównie na psychikÄ™ mogÄ… wywierać bardzo negatywne i szkodliwe skutki wÅ‚aÅ›nie w tym zakresie ludzkiego funkcjonowania. Do Å›rodków najsilniej dziaÅ‚ajÄ…cych na psychikÄ™ należą substancje halucynogenne (psychomimetyczne, czy też psychodeliczne). Nie sÄ… to substancje uzależniajÄ…ce, nie sÄ… też szkodliwe dla zdrowia fizycznego. Ich gÅ‚ówne negatywne oddziaÅ‚ywanie dotyczy obszaru ich dziaÅ‚ania: mózgu i psychiki.
Efekty dziaÅ‚ania takich substancji zwiÄ…zane sÄ… ze wzrostem komunikacji miÄ™dzykomórkowej w mózgu. W wyniku tego zostajÄ… zaktywizowane połączenia, które przeważnie sÄ… nieużywane a te, które normalnie sÄ… wykorzystywane, dziaÅ‚ajÄ… z wiÄ™kszÄ… intensywnoÅ›ciÄ…. W zależnoÅ›ci od iloÅ›ci zażytego Å›rodka prowadzi to do spotÄ™gowania wrażeÅ„, odczuć, emocji, myÅ›li, czy też nawet do znieksztaÅ‚ceÅ„ percepcyjnych, synestezji, a nawet wizji. Taka nadaktywność może prowadzić do trwaÅ‚ych zmian w strukturze połączeÅ„ pomiÄ™dzy neuronami, komórkami mózgu. Raz aktywowane połączenia bÄ™dÄ… mogÅ‚y być Å‚atwiej wykorzystane nastÄ™pnym razem, nawet, gdy dana substancja przestanie dziaÅ‚ać. Może to mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.
Flashbacki, zaburzenia precepcyjne, urojenia, eskalacja magicznego myÅ›lenia, epizody psychotyczne mogÄ… być negatywnymi konsekwencjami zwiÄ…zanymi z używaniem, czy też nadużywaniem substancji psychodelicznych. DoÅ›wiadczenia wywoÅ‚ane takimi specyfikami mogÄ… być bardzo chaotyczne. MogÄ… w nich pojawiać siÄ™ najróżniejsze znieksztaÅ‚cenia. Od znieksztaÅ‚ceÅ„ percepcyjnych poczynajÄ…c, na znieksztaÅ‚ceniach emocji, myÅ›lenia, czy też osÄ…du i podejmowania decyzji oraz dziaÅ‚ania koÅ„czÄ…c. WywoÅ‚ywanie takich doÅ›wiadczeÅ„ poprzez chemicznÄ… stymulacjÄ™ uaktywniajÄ…cÄ… najróżniejsze połączenia pomiÄ™dzy neuronami może prowadzić do pojawiania siÄ™ tego rodzaju doÅ›wiadczeÅ„ także poza doÅ›wiadczeniami psychodelicznymi. Do niektórych znieksztaÅ‚ceÅ„ w myÅ›leniu czy też przeżywaniu rzeczywistoÅ›ci trudno siÄ™ realistycznie ustosunkować, jeÅ›li wczeÅ›niej uznaÅ‚o siÄ™ je za objawienia i np. głębszy wglÄ…d w naturÄ™ rzeczywistoÅ›ci. Substancje psychodeliczne sÄ… bardzo niebezpiecznymi substancjami mogÄ…cymi w bardzo dużym stopniu przeksztaÅ‚cać ukÅ‚ad nerwowy, a co za tym idzie sposób przeżywania, interpretowania i postrzegania rzeczywistoÅ›ci. Jako że substancje te w trakcie swojego dziaÅ‚ania wywoÅ‚ujÄ… sporo znieksztaÅ‚ceÅ„ charakterystycznych dla chorób psychicznych, ich negatywne konsekwencje zwiÄ…zane z przeksztaÅ‚caniem postrzegania rzeczywistoÅ›ci mogÄ… być bardzo negatywne.
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Poszukiwanie pracy w Irlandii
Zalety materaców i poduszek wypełnionych łuską gryki. Z
Mazowiecka Giełda Maszyn
O segregacji odpadków słów kilka
Pomysł na prezent: Prezent z dostawą na dzisiaj!