Poznanie samego siebie a postrzeganie innych

Poznanie samego siebie a postrzeganie innych

Poznanie samego siebie a postrzeganie innych
autorem artykułu jest Tomasz Piotr Zaręba Tomasz Piotr Zaręba

Już Sokrates nawoływał do poznania samego siebie. Odwoływał się do starej maksymy wyrytej nad drzwiami wyroczni w Delfach: Poznaj samego siebie.
Jaką to ma wartość?
Okazuje siÄ™, że znajomość samego siebie przekÅ‚ada siÄ™ także na funkcjonowanie spoÅ‚eczne. ZdumiewajÄ…ce, że w skÅ‚ad dzieciÄ™cej mÄ…droÅ›ci wchodzi powiedzenie „jest takie przysÅ‚owie, że każdy mówi o sobie”. Potocznie też wiele osób zdaje sobie sprawÄ™ z tego, że w innych można postrzegać swoje wÅ‚asne wady.
Jest to też zgodne ze słowami Jezusa, że widzi się drzazgę w oku bliźniego, a belki we własnym oku nie dostrzega.
To jak postrzegamy innych w dużym stopniu zależy od tego, jacy sami jesteÅ›my i czy w ogóle wiemy, jacy jesteÅ›my. Raczej nikt z nas nie jest idealny, każdy ma jakieÅ› mniejsze lub wiÄ™ksze wady. Czasami nawet sami przed sobÄ… nie przyznajemy siÄ™ do niektórych negatywnie ocenianych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci. Przeważnie dzieje siÄ™ to nieÅ›wiadomie, automatycznie.
Psycholodzy nazywajÄ… ten mechanizm projekcjÄ…. Polega to na przypisywaniu innym swoich wÅ‚asnych wad. Ma to na celu uchronić nas samych przed negatywnymi emocjami zwiÄ…zanymi z uÅ›wiadomieniem sobie negatywnych aspektów nas samych, jak i też podtrzymaniu pozytywnego wizerunku wÅ‚asnej osoby. OpierajÄ…c siÄ™ na takich motywacjach mechanizm projekcji może znieksztaÅ‚cać obraz nas samych jak i innych ludzi, ale może być też punktem wyjÅ›cia do refleksji nad sobÄ…. Możemy siÄ™ zastanowić nad tym na ile to, co dostrzegamy w innych dotyczy nas samych. ZwÅ‚aszcza wtedy, gdy coÅ› nad drażni w innych, możemy siÄ™ zastanowić na ile my sami też tacy jesteÅ›my.
Mechanizm projekcji znalazÅ‚ także potwierdzenie w badaniach eksperymentalnych. W jednym z eksperymentów poproszono grupÄ™ znajÄ…cych siÄ™ ludzi, aby ocenili siebie i innych pod wzglÄ™dem paru negatywnie ocenianych cech (skÄ…pstwa, uporu, skÅ‚onnoÅ›ci do nieporzÄ…dku i nieÅ›miaÅ‚oÅ›ci). Osoby oceniane przez innych jako posiadajÄ…ce w dużym stopniu jakÄ…Å› cechÄ™ zapewne tÄ… cechÄ™ posiadaÅ‚y w wiÄ™kszym stopniu o innych. NastÄ™pnie przyjrzano siÄ™ tym osobÄ…, pod wzglÄ™dem tego, czy zdawaÅ‚y sobie sprawy z posiadania danych cechy, którÄ… inni w nich dostrzegali. WyodrÄ™bniono dwie grupy. JednÄ…, w której osoby zdawaÅ‚y sobie sprawÄ™ ze swoich negatywnych cech, drugÄ…, w której osoby nie dostrzegaÅ‚y w sobie tych cech. OkazaÅ‚o siÄ™, że osoby z drugiej grupy, nie dostrzegajÄ…ce w sobie negatywnych cech byÅ‚y skÅ‚onne przypisywać innym swoje wÅ‚asne niepożądane cechy w wiÄ™kszym stopniu, niż czyniÅ‚a to reszta osób.
Inny eksperyment przyniósÅ‚ podobne wyniki. Osobami ocenianymi byli studenci ostatnich lat studiów, którzy byli bardzo dobrze znani osobom oceniajÄ…cym. Najbardziej zdumiewajÄ…cym wynikiem tego badania byÅ‚o stwierdzenie, że część badanych w swoich samoocenach i opisie samych siebie byÅ‚a skÅ‚onna posunąć siÄ™ nawet do przeksztaÅ‚cania zÅ‚ych cech w ich przeciwieÅ„stwa. Osoba, która twierdziÅ‚a, że „jest szczera we wszystkich okolicznoÅ›ciach” zostaÅ‚a oceniona jako nieszczera. Dodatkowo osoba taka uznawaÅ‚a innych za peÅ‚nych faÅ‚szu i nieszczeroÅ›ci w porównaniu z niÄ… samÄ….
ZdumiewajÄ…ce jest to jak możemy znieksztaÅ‚cać rzeczywistość starajÄ…c siÄ™ zachować pozytywny wizerunek samych siebie. Na szczęście, jak już wspomniaÅ‚em, zastanawiajÄ…c siÄ™ nad tym jak postrzegamy innych i co w nich widzimy możemy dowiedzieć siÄ™ także czegoÅ› o nas samych. Wtedy także to jak postrzegać bÄ™dziemy otaczajÄ…cy nas Å›wiat i innych ludzi wiÄ™cej bÄ™dzie miaÅ‚o wspólnego z rzeczywistoÅ›ciÄ….

--


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Poszukiwanie pracy w Irlandii
Zalety materaców i poduszek wypełnionych łuską gryki. Z
Mazowiecka Giełda Maszyn
O segregacji odpadków słów kilka
Pomysł na prezent: Prezent z dostawą na dzisiaj!